W Dopiewie (mapa) w powiecie poznańskim stworzyliśmy polski dom, z dachem dwu spadowym o bardzo naturalnej zwartej bryle, z dużymi oknami, ustawiony do stron świata tak by słońce wpadało głęboko do pomieszczeń.
Zbudowaliśmy dom bardzo ciepły, w systemie Ytong - ściany konstrukcyjne i działowe oraz strop.
Wybraliśmy właściwe materiały budowlane by zapewnić odpowiednią kondycję naszemu zdrowiu, jak również spowodować niższe wydatki z tytułu ogrzewania domu, co w czasach drożejącej energii elektrycznej i malejących zasobów energetycznych wydaje się dość istotne!
Uznaliśmy, że na problemy energetyczne najlepszy jest YTONG.
Kryzys energetyczny nie jest bowiem nowym zjawiskiem. Miewał on miejsce już w historii naszej cywilizacji, między innymi po pierwszej wojnie światowej. W Szwecji zorientowano się wówczas, że dalsza wycinka lasów pod budownictwo i ogrzewanie grozi ich całkowitą zagładą. Niezbędny okazał się nowy, energooszczędny materiał budowlany.
Król Szwecji ogłosił konkurs na budulec, który mógłby zastąpić topniejące w oczach zasoby drewna. Poszukiwaniami genialnej receptury budowlanej zajęli się liczni, wybitni naukowcy, w tym architekt Axel Erikson. Nowy produkt o nazwie YTONG został przez niego opatentowany w 1924 roku. Samo słowo YTONG to skrót od szwedzkiego Yxhults ånghärdade gasbetong i oznacza wzmacniany gazobeton z Yxhult.
Axel Erikson stworzył bowiem ulepszoną wersję gazobetonu, produkowanego z piasku, wapna, wody, niewielkich ilości cementu i anhydrytu z dodatkiem pasty aluminiowej, wchodzącej w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym i powodującej wydzielanie się wodoru, który uchodząc z masy spulchnia ją i umożliwia powstawanie porów. Co najistotniejsze, stworzony przez Eriksona produkt okazuje się bardzo przyjazny dla ludzkiego organizmu, a liczne i powtarzalne badania, prowadzone od prawie stu lat, dowodzą tego po dzień dzisiejszy.
Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Nowy materiał wdrożono i jednocześnie ulepszano Produkcja bloczków YTONG na skalę przemysłową rozpoczęła się w 1929 roku.
Dlaczego promujemy nasz dom?
Okazuje się, że tak oczywiste parametry, jak cena czy jego położenie to nie wszystko, a już na pewno za mało, jak przekonują organizatorzy akcji Nie daj się alergii , dlaczego?
Ważny jest materiał budowlany wykorzystany do postawienia naszego domu i wszystkie dodatkowe materiały ocieplające, wygładzające itd.
Zatem czym jest YTONG?
Materiałem, który zapewnia dobrą izolacyjność cieplną.
Dom wykonany w technologii jednowarstwowej Ytong nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła U - dla energooszczędnych bloczków Ytong PP2/0,36,5 +GT czyli o grubości 36,5 cm wynosi 0, 25 W/(m2K). Proces przekazywania ciepła z jednej strony ściany na drugą ma wynik jeszcze lepszy i wynosi 0,095, co oznacza ze jest bardzo powolny, gdyż mury z bloczków Ytong charakteryzują się dużą bezwładnością ciepła, czyli z jednej strony na drugą ciepło przechodzi bardzo powoli, czterokrotnie dłużej niż w tradycyjnych technologiach i materiałach izolacyjnych. Zapewnia to wysoki komfort cieplny pomieszczeń: zimą jest ciepło, a latem chłodno.
W domu jest właściwy mikroklimat, a nie ocieplane ściany mogą swobodnie "oddychać". Utrzymuje się stabilna temperatura wewnątrz domu przez cały rok.
YTONG jest materiałem nie palnym. Nawet ściana grubości niewielkiej, 17,5 cm spełnia najwyższe wymagania dla klasy odporności ogniowej F4, (czyli minimum 240 minut). Koszty wykończenia ścian są znacznie niższe niż w innych technologiach, Ytong daje równa powierzchnię muru, co sprawia, że, dla przykładu - glazurę można przyklejać bezpośrednio do muru.
A co nam gwarantuje YTONG?
Wysoką jakość, parametry techniczne są lepsze od wymaganych w Polskiej Normie co potwierdzają certyfikaty CEBET, Aprobaty Techniczne ITB (Instytutu Techniki Budowlanej) oraz atesty PZH i odpowiadają normie DIN PLUS.
Z bloczków YTONG powstał zdrowy i ciepły dom, czyli z materiału wykonanego z piasku, wapna i wody.
YTONG ma 100 letnią tradycję i stosowany jest w 24 krajach.
Polecany do sprzedaży dom wolnostojący w Dopiewie jest wybudowany przez certyfikowana firmę: ma 5 pokoi, 2 łazienki, 2 pomieszczenia gospodarcze.
Na parterze powstała kuchnia z aneksem jadalnym oraz przestronny salon (31 m2) z wyjściem na obszerny, zbudowany na fundamentach taras. W salonie jest możliwość zamontowania kominka, obok znajduje się samodzielny pokój (17,5m2), który może stanowić bardzo spokojne miejsce do pracy, opodal jest łazienka i pomieszczenie gospodarcze.
Na piętrze 3 sypialnie i łazienka. Podniesione ściany kolankowe zapewniają łagodne skosy i zwiększają powierzchnię obiektu. Duży nacisk położono na solidną izolację dachu.
Indywidualny strop, zaprojektowany do naszego domu na podstawie dokumentacji technicznej daje brak mostków termicznych, czyli brak ubytku ciepła. Postawione ścianki działowe, o grubości 11,5 cm gwarantują dobrą izolację akustyczną, na nich bez kłopotu mamy możliwość mocowania szafek lub urządzeń sanitarnych, nie stosujemy wiertarki udarowej. do wiercenia otworów na kołki, gwoździe, śruby.
Dom posiada niezwykle istotne parametry, stawiające ten budynek w rzędzie najlepszych.
x ) w powyższym omówieniu skorzystaliśmy z materiałów zamieszczonych na Blog u Xella Polska